Logo

Zespół z Mińska zdobył Grand Prix festiwalu Jesień Bardów (2012)

Nielha Zabyć – zespół z Mińska został laureatem nagrody Grand Prix XIX Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów” 2012. Grupę można było usłyszeć wczoraj podczas koncertu finałowego w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Oprócz nagrody finansowej zespół zdobył nagrodę Polskiego Radia Białystok - nagrania w profesjonalnym studiu Rembrandt.

Nagrodę Białoruskiego Radia „Racja” otrzymała Śviatłana Trapuk z Nowopołocka na Białorusi, z kolei nagrodę Stowarzyszenia „Koalicja Bielska” zespół Dziwasił z Mińska. Wśród nagrodzonych znalazł się także zespół Helisa działający przy liceum białoruskim w Bielsku. Otrzymał nagrodę Starosty Powiatu Bielskiego oraz prywatną od Ireny i Konstantego Sacharczuków.

Festiwal „Bardauskaja Vosień” to najstarszy festiwal białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Od 1994 roku na scenie prezentują się najlepsi wykonawcy – klasyczni bardowie, twórcy piosenek autorskich, czy też akustyczne zespoły rockowe. „Bardauskaja Vosień” odzwierciedla aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej na wielu płaszczyznach, łącząc w sobie różne style i kierunki.

W tym roku festiwal w Białymstoku gościła Opera i Filharmonia Podlaska, w której nowym gmachu zaprezentowali się artyści. W niedzielne popołudnie (sala kameralna pękała w szwach) wystąpił zdobywca Grand Prix, a także festiwalowi goście: Bosae Sonca (ze specjalnie przygotowanym akustycznym programem), zespół ILO & Friends oraz znany białoruski muzyk Źmicier Vajciuškievič przy akompaniamencie słynnej W-Z Orkiestry. Na wszystkie koncerty wstęp był wolny.

Anna Dycha, Białystok Online, 29 października 2012 r.

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org