Logo

Festiwal białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej (2011)

Festiwal „Bardauskaja Vosień ” czyli po polsku „Jesień Bardów” - odbył się po raz już osiemnasty. To święto białoruskiej piosenki autorskiej od piątku prezentowanej na scenach Bielska Podlaskiego i innych miejscowości w województwie podlaskim. To największa impreza Związku Młodzieży Białoruskiej. W niedzielę, ostatnie koncerty w Białymstoku i Hajnówce, zakończyły festiwal.

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" to impreza odbywająca się na Podlasiu nieprzerwanie od 1994 roku. Od pierwszej edycji inicjatorem i organizatorem jest Związek Młodzieży Białoruskiej. Każdego października przez 2-3 jesienne dni Bielski Dom Kultury staje się miejscem spotkań Białorusinów z Białorusi i z Polski.

To już 18. edycja imprezy. Koncerty odbywały się przez 3 dni. Artyści wystąpili także w Białymstoku, Hajnówce, Szczytach Dzięciołowie, Gródku i Teremiskach.

Siedemnastoletnia Palina Pałaniejczyk lub Palina Respublika, bo pod takim pseudonimem występuje na scenie, zdobyła główną nagrodę tegorocznej części konkursowej festiwalu. Jak mówi -„Jesień Bardów” to festiwal, którego potrzebowałam, bo tu czuję się swobodnie - jak w domu. Nawet scena nie tremuje.

Ponad piosenkę typowo „bardowską” wychodzi piosenka autorska oraz poezja śpiewana.

Oprócz młodych wykonawców w części konkursowej, którzy w większości zostali wybrani spośród zgłoszeń z Białorusi, wystąpili też uznani artyści, m.in. znany białoruski bard Wiktar Szałkiewicz, zespół Relikt czy Bosae Sonca. W niedzielę w Białostockim Teatrze Lalek wystąpił W-Z Orkiestra i Źmicier Wajciuszkiewicz, z premierowym pokazem programu, powstałego na podstawie tekstów polskiego poety Rafała Wojaczka.

Festiwal "Bardauskaja Vosień" jest najstarszym tego typu festiwalem białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Przewodniczący Związku Młodzieży Białoruskiej Michał Stepaniuk powiedział, że przez lata trwania imprezy udało się "dojść do świadomości" wielu ludzi, że muzyka białoruska, to nie tylko folklor czy disco polo ale, że jest to też muzyka na wysokim poziomie. Michał Stepaniuk dodał, że od kilku lat impreza nieco odchodzi od typowo "bardowskiego" grania, gdy na scenie pojawia się jedna osoba z gitarą, na rzecz piosenki autorskiej i większych zespołów muzycznych na scenie.

http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/festiwal-bialoruskiej-poezji-spiewanej-i-piosenki-autorskiej/5518129

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org