Logo

XX Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Bardauskaja Vosień (2013)

Bardauskaja Vosień 2013, czyli Jesień Bardów rozpoczęta. Bielsk Podlaski rozbrzmiewa liryczną muzyką i wspomina poprzednie edycje festiwalu.

Koncert "VYTOKI" rozpoczął Aleś Kamocki piosenką "Čarhovaja Vosień", która wielokrotnie otwierała Festiwal. Następnie na scenie Bielskiego Domu Kultury pojawili się organizatorzy poprzednich edycji imprezy - Bogdan Simonienko, Łukasz Plewa, Michał Stepaniuk oraz Igor Łukaszuk, którzy wspólnie otworzyli XX edycję Bardauskaj Vosieni.

O znaczeniu Festiwalu świadczą licznie otrzymane podziękowania, gratulacje i życzenia na kolejne edycje Festiwalu, które wybrzmiały z ust przedstawicieli Ministerstwa Administarcji i Cyfryzacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Powiatu Bielskiego, Opery i Filharmonii Podlaskiej. Organizatorzy nie pozostali dłużni. Pamiątkowymi 20. grawertonami na 20. lecie Festiwalu uhonorowano 20 osób i instytucji, które przyczyniły się do rozwoju Festiwalu. Wśród nich znaleźli się (na zdjęciu) Nadzieja Artymowicz, Andrzej Stepaniuk, Jarosław Małecki i Anatol Wap.

Podczas koncertu "VYTOKI" publiczność miała okazję wysłuchać koncertów zespołu Bieły Son, Elżebiety Beziuk, Doroteusza Fionika, Kasi Kamockiej, Aleha Kabzara, Alesia Kamockiego oraz Wiktora Szałkiewicza. Było poetycko, lirycznie, ale przede wszystkim sentymentalnie. Na scenie wystąpili bowiem artyści, którzy towarzyszyli Festiwalowi od pierwszych jego edycji. Nie obyło się bez podziękowań i gratulacji, jak również wspólnego świętowania jubileuszu przy przysłowiowej lampce wina.

Pomimo, iż poezja śpiewana i piosenka autorska powszechnie nie cieszą się dużym powodzeniem, sala Bielskiego Domu Kultury pękała w szwach, a festiwalowa publiczność jest nie tylko coraz liczniejsza, ale i coraz młodsza.

W ramach Festiwalu przed nami jeszcze dwa koncerty: koncert NOVYJA PŁYNI, jaki odbędzie się jeszcze dziś w Bielskim Domu Kultury o godz. 18.00 oraz niedzielny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej (godz. 15). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" to jedyny w Polsce, a zarazem najbardziej prestiżowy, największy i najstarszy na świecie, festiwal prezentujący piosenkę autorską i poezję śpiewaną w języku białoruskim. Od 1994 r. na „bardauskaj” scenie prezentują się najlepsi wykonawcy białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej z Polski i z Białorusi, przez co Festiwal zyskał status imprezy o wysokiej randze artystycznej. Wszystkie z 19-tu dotychczasowych edycji imprezy odniosły pełen sukces na trwałe wpisując Festiwal w kulturalny kalendarz województwa podlaskiego oraz w przestrzeń artystyczną wielokulturowej społeczności Podlasia. Festiwal "Bardauskaja Vosień" ma charakter międzynarodowy i uznawany jest za najistotniejsze wydarzenie kulturalne w swojej kategorii.

Kurier Poranny, 26 października 2013 r.

Прэса

Фэстываль Беларускай Бардаўскай ды Аўтарскай Песні:

Кантакт

ШЧЫТЫ – Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры

Шчыты-Дзеньцялова 5

17-106 Орля

e-mail: sonca@sonca.org

NIP: 542-27-51-205

REGON: 050817185

Старшыня Зьвязу

Ігар Лукашук

tel. +48 602 383 927

e-mail: festiwal@vosien.org